GolfCzech.cz | Golfová škola | Dlouhá hra | Hůl č.15

3.4.2008

Hůl č.15

Ano, v begu (piš bag) jich můžeme mít jen čtrnáct. No a patnáctou holí se nazývá prostor mezi vašima ušima, vyplněný mozkem. To je ta patnáctá hůl.

Proč je nejdůležitější, hlavně u dlouhé hry?

Protože přijít na odpaliště a snažit se ze všech sil odpálit míček dál než můj soupeř či spoluhráč, je otázkou ješitnosti a vašeho ega.

Může se to povést, obvykle – spíše však jen někdy.

Ale hráč, který přistupuje k míčku a chce ho zahrát na velkou vzdálenost, si nejprve prohlédne celou dráhu jamky, když je to možné, a zváží všechny varianty, co se může stát.

I ten, kterému míček letí tam, kam si předsevzal. Ten si to promyslí obzvláště pečlivě.

Protože golf jako hra vznikl kdysi dávno přidáním další rány. Už princip hry není systémem – kdo dál, kdo výš. Ale smyslem hry je dojít k cíli, tedy jamce, co možná nejméně údery.

A proto by si měl každý, kdo před sebou vidí fervej (piš fairway) s různými komplikacemi napravo, nalevo či napříč, hlavně zvážit, kam poslat míček, aby se mu hrála dobře další rána.

Že se vám to vyplatí, je nabíledni. Stačí sledovat dámy, kterak hrají. Až na výjimky nepálí tak daleko jako pánové, ale (a teď nechci znevažovat jejich výkony, ba naopak) v podstatě se blíží k jamce údery na kratší vzdálenosti. Když pak jsou na grýnu (piš green), mnohdy „pán tvorstva“ zjistí, že mají náskok jedné nebo více ran.

Takže je dobré předem zvážit, jakou holí a kam chci poslat míček, abych
pak mohl v klidu hrát dál. A platí to při každém dalším úderu.

Na ferveji (piš fairway) a okolo ní číhá mnoho problémů, které vás dokáží
rozladit. Bankry (piš bunker), potoky, rafy (piš rough), keře, stromy,
skály, a co já vím co ještě, o autech (piš out) ani nemluvě. Z těchto míst se hraje velice špatně, někdy se nedá hrát vůbec. Co pak? Připočtete další úder a máte v hlavě „brouka“, který hlodá a hlodá. Přitom stačilo tak málo.

Nenechat se zfanfrnět protihráčem a zahrajte třeba kratší, ale přesnější ránu. Pak jakoby nic zahrajte další.

Již jsem to napsal v jedné knížce. Vzdálenost 200 metrů je zrovna 170 + 30 jako 100 + 100.

Má to i jeden dobrý psychologický moment. Váš soupeř vás po několika kratších ranách začne podceňovat. A to je šance pro vás. Ztratí ostražitost a vy ho můžete začít deptat. Pomalu a jistě. A váš „brouk“ se přestěhuje do jeho hlavy.

Zvažte svůj um, rozechvělost ze hry a zahrajte byť na dlouhé jamce jistou, ale kratší ránu, kterou pak při dalším úderu dokážete zužitkovat k další povedené ráně.

Samozřejmě existuje i druhý způsob. Jeden můj kamarád, který má jednomístný hendykep (piš handicap) blížící se nule, říká – první ránu tam narvu, a pak přemýšlím, co s tím udělám dál. Ale připomínám, že má jednomístný hendykep (piš handicap). To znamená, že umí hrát golf podstatně lépe než většina z nás a obvykle pošle míček tam, kam chce. To za prvé.

Za druhé umí se dostat z problémů, tedy těch normálních, jako je raf (rough) či bankr (piš bunker)

Určitě to takto nezahraje tam, kde jsou problémy, které by ho donutily si připsat další – trestnou – ránu. To by se nikdy nedostal na ten jednomístný hendykep (piš handicap).

Takže – používá patnáctou hůl.

A to je vše.

Hezkou hru přeji.
Ota Doležal

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Dlouhá hra

Hodnocení: 3,6/5
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička


Komentáře

Nadpis příspěvku Jméno Čas
Odp: Jen tak Jiří Mrňák 14.4.2008 09:15
Odp: Piš, čti - slovník Ota DOLEŽAL 11.4.2008 16:31
Odp: To beru Ota DOLEŽAL 11.4.2008 16:26
Piš, čti - slovník Petr Hemerka 10.4.2008 19:00
Odp: To beru Jiří Mrňák 4.4.2008 14:58

Archiv »

Přidat komentář »