GolfCzech.cz | Golfová škola | Dlouhá hra | Monstra, běsy a odpaliště – I.

16.8.2008

Monstra, běsy a odpaliště – I.

Zažil a zažívá to každý z nás golfistů i golfistek, první odpaliště je jakýmsi pódiem pro náš vstup do hry. Že to není vždy jednoduché a trvá každému z nás různě dlouhou dobu, než se stane otrlým, alespoň na pohled, je nabíledni.

Jsou to přímo duševní monstra a běsy, které nám prolétávají nervovými cestami mozku a dělají z nás rozechvělou bytost, které není nic platné sebe výraznější značka na begu (piš bag), oblečení či holích. Lítáme v tom všichni.

Proto také vznikl tzv. „maligen“ (piš Mulligan), který je při přátelské hře praktikován na celé modré planetě.

První odpaliště, a nedej ten nebo to nahoře, se spoustou cizích lidí kolem.

K deprimujícímu pocitu přispívá i mnohde umně zakuklená škodolibost stavitele hřiště, který před nás postaví nejen dámské odpaliště, ale i další zrůdnosti, jako jsou auty podél dráhy jamky, vodní překážky či pískové prohlubně. Když se k tomu ještě dráha jamky stáčí do jednoho ze dvou směrů, je o zábavu přihlížejících postaráno.

K tomu přispívá i ten paskřivec grýnkýpr (piš greenkeeper), který seká fervej (piš fairway) neskutečně daleko.

Jak se s tím vyrovnat?

Na to neexistuje všespásná rada a záleží na každém z nás.

Už při přípravě se začnete chvět, křečovitě se smějete úplným stupidnostem a v duchu si říkáte „Už ať to mám za sebou“, což prokládáte další myšlenkou „Proč sem už leze další flajt (piš flight)“.

Ano, po straně odpaliště stojí několik lidí stejného nervového rozpoložení jaké cloumá vámi, ale ti ještě mají čas „popravy“ před sebou. Utrousíte nějakou rádoby vtipnou poznámku a nakráčíte v plné parádě na piedestal.

Cítíte všechny pohledy přítomných jakoby do vás vráželi rozžhavené jehly a snažíte se v klidu umístit týčko (piš tee) s míčkem. Když se to konečně rozechvělými prsty podaří, odstoupíte na stranu pódia a provedete několik cvičných švihů. „Jen lehce“ vám buší v hlavě. To se povede – protože tam není míček.

Pak se vrátíte a založíte hůl za míček. Okolí většinou mimo pár užvaněnců ztichne a ...

Teď je váš okamžik pravdy.

Znovu vám proběhne mozkem rychlostí rakety – zahraj to lehce. Vždyť o nic nejde. No jo, ale vykládejte si to, i kdyby jste to zkoušeli doma před zrcadlem miliónkrát. Nejde to.

Ruce se potí a chvějí tím, jak křečovitě hůl držíte, a vy napřáhnete.

I kdyby jste byli sebelépe trénovaní, psychicky vycepovaní atd., už to začalo a nedá se to zabrzdit.

Hůl letí k míčku a ... nemá cenu v této milisekundě o ničem přemýšlet. Je to v běhu, motor se rozeběhl a roztáčí se do vysokých otáček.

Ozve se cvaknutí, jak se hůl dotkla míčku, a ta malá kulatá poďobaná potvora odstartovala.

Ať už držíte stále hlavu dole s pohledem upřeným na místo, kde ještě před chvílí na vás doslova cenil zuby míček, nebo přes všechna předsevzetí začnete otáčet hlavu, je rozhodnuto. Už se to nedá ovlivnit.

Sluchem hledáte jakýkoliv projev okolo postávajících čumilů, který vám naznačí zdar či nezdar úderu, a pomalu hledáte očima svůj míček.

Jsou jen dvě možnosti – buď se povedlo nebo nepovedlo. V případě „povedla“ z vás začne padat neskutečný stres a vy si oddechnete. V opačném případě je několik variant, ale už to máte za sebou a jste smířeni s osudem. Začali jste hrát.

Dopajdáte ke svému begu (piš bag), ještě rozklepanou rukou zasunete hůl a ... začnete se těšit na utrpení hráče, který budete odpalovat po vás. Protože jsme ve skrytu duše všichni dobráci a cizí neštěstí přece potěší.

Ano přátelé, duševními monstry a běsy trpíme všichni, někomu se k tomu přidá i žaludeční, spíše však střevní problém, ale i přes to máme golf rádi. Nebo právě pro to sebemrskačství? Nevím.

Je to prostě v nás a nic s tím nenaděláme.

A rada nakonec – Je to jen hra (ale vysvětlujte mi to).

Přeji pěknou hru.

Ota Doležal

 

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Dlouhá hra

Hodnocení: 3,6/5
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička


Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář