GolfCzech.cz | Golfová škola | Etika na hřišti aneb Mulligan radí | Nepsaná pravidla golfu

17.5.2009

Nepsaná pravidla golfu

Šaty dělají člověka
Na golf nepatří džíny ani trička, to snad ví každý. I když i já mám za sebou trapas, kdy jsme jeli s kolegy z práce, ja rychle naházel věci do auta a vyrazil za nimi na Líšnici. Až tam jsem si uvědomil, že jedu v džínách... Naštěstí v pro shopu byli hodní lidé, kteří mi kalhoty na hru půjčili, po synovi :)

Ale nepatří sem ani trička bez rukávů a dámy bychom ve jménu soustředěné hry poprosili, aby sukně či šortky měly rozumnou délku :) Kdo má pak ty míčky v lese furt hledat?

Hovory a chování na hřišti
Každý z nás potřebuje být na hřišti v pohodě, aby podal nějaký výsledek. A pokud už dámy přiměřeností svého oděvu panům dali šanci hrát slušný golf, i pánové by se měli zřeknout nemístných explicitních výrazů, házení holí apod. Pokud je to pro jejich uvolnění potřeba, doporučuji odejít opodál, v tichosti si vynadat a zlomit hůl o strom tak, aby to nikdo neviděl - už jsem byl svědkem toho, kdy pán odešel do lesa a vracel se s holí upravenou k obřímu slalomu... Ale ve flightu byl klid :) Zároveň jděte pokojně avšak křepce, netřeba zdžovat flight za vámi. Stačí, že hra má 18 jamek a je dlouhá sama o sobě. Není nic hezčího než uondán dorazit ke klubovně a dát si lahodný mok a dobré jídlo s přáteli. Pokud však dorazíte o dvě hodiny později, už na vás čekat nebudou a obrovská fronta za vámi se bude blížit s holemi v rukou a nepříčetným výrazem ve tváři. Věřte mi, že se dá hrát 18 jamek ve třech lidech i za dvě a půl hodiny. Hledáte-li míček na cizí fairwayi a oni spořádaně čekají až jej najdete, nehulákejte následně na tento flight ať zrychlí - můžete za to vy.

Vypichovat důlky a uhrabávat písek

Chceme hrát golf. Hřiště sama o sobě už jsou dost záludná a netřeba je dělat ještě méně hratelná. Proto pokud skončíte v písku, uhrabejte jej po odehrané ráně. Až se vám stane to, že skončíte v písečné stopě mamuta budete chtít někoho zlynčovat, věřte mi. Pokud se vám povede krásný pitch přímo na green, rozjaření a dobrá nálada je na místě. Ovšem i vypíchnutí důlku vypichovátkem je součástí oslavy takové skvělé rány. Až budete příště patovat ze dvou metrů do birdie a na posledním metru vám míček poskočí o 90 stupňů doleva, nebudete mít hlavu oslavných písní ale spíše horrorových scén plných vroucího oleje a ukřižování s vypichovátky místo hřebů.

Počet míčků v bagu a po kapsách
Míčky jsou nejlepší dárek pro golfistu. Zapomeňte na knížky, DVDčka, udělátka, ručníky, hrnečky, mýdla s motivem golfu. Jediné co doopravdy potřebuje a ocení, jsou míčky. Až půjdete na hřiště, uvidíte proč. Vemte si proto s sebou dostatečný počet míčlů a když jdete na odpaliště, mějte v kapse již míček náhradní. Nic nezdržuje tak, jako vracet se po ztracené ráně pro nový míč do bagu, který jste nechali o kus dál, abyste "nezdržovali" hru. Ztracený míč nehledejte déle než několik minut, těch několik korun nestojí za to, abyste zkazili den a hru flightům za vámi. Doporučuji kupovat hrané míčky (alespoň začátečníkům), já osobně jezdím na Dýšinu, kde na 17. jamce nechávám vydělat místním Romům - 10 Kč za míček je super cena a obě strany jsou spokojené.

Sázky a vložené hry
Pokud jste rozený gambler, je možné si hru okořenit. Hrajte však o rozumné částky, ať vám prohrané peníze nezkazí náladu. Hrajte též s lidmi, které dobře znáte a nezapomeňte s sebou Pravidla golfu. Hádat se o počet ran vám den rozhodně nezpříjemní... Nezapomeňte, že sázky je nutné vyrovnat HNED po skončení hry, tedy nejpozději v klubovně - jako pravý gentleman či pravá lady musíte dostát závazku cti. Není vhodné sázet svůj povoz, neboť pak budete řešit, jak se dostanete z hřiště domů, zatímco výherce nebude vědět, jak odjet se dvěma auty :)

Přepálení dámského odpaliště
Jedno z nejoblíbenějších nepsaných pravidel. Jako začátečník si rozhodně nakloníte celý flight znalostí tohoto pravidla. Pokud nepřepálíte z pánských odpališť dámská, celý flight by od vás měl obdržet panáka (včetně žen). Že tento zvyk nadržuje ženám? Není tomu tak, věřte mi: Zažil jsem děvče, které týčkuje za barevnými kameny. Rána jí však vůbec nesedla, od kamene se odrazila zpět... Ale nezklamala, panák byl pro všechny, i když jsme se té neuvěřitelné situaci smáli celou další hru :)

Start rodinných příslušníků ve flightu
Golf je hra. Rodinnou pohodu si můžete udělat, když jdete o vikendu na golf. Na turnaji však rozhodně není vhodné, aby ve flightu šli rodinní příslušníci. Turnaj je soutěží, kde rozhoduje každá rána. Důležitá je důvěra. Zde důvěra nebude - a zároveň se přeci chcetre dobře pobavit a seznámit se se zajímavými lidmi? Dejte komisi šanci a nepřesvědčujte je, že pokud nepůjdete se synem, dostanete padoucnici... Viz kauza Dvořák na Ypsilonce, která je stále živým stigmatem toho, co rodina ve flightu může znamenat.

Pokud máte jako začátečník pocit, že všichni ve flightu jsou zvědaví, jak hrajete - pusťte to z hlavy. Každý z nich má úplně jiné starosti - se svou hrou :)

Důležitá rada na závěr
Nezapomeňte, že golf je jen hra, a že vás má především bavit...

Hezkou hru!

Jan Edlman

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Etika na hřišti aneb Mulligan radí

Hodnocení: 4,4/5
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička


Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář