GolfCzech.cz | Golfová škola | Golfové vybavení | Golfové hole poprvé

26.2.2008

Golfové hole poprvé

V kapitole „DLOUHÁ HRA“ jsme si zhruba popsali sadu golfových holí, které pro golf užíváme.

Sada, kterou si zakoupíte, ale čítá max. 13 holí. Je zde ještě šance doplnit si svoji výbavu nějakým „mazlíčkem“, kterého budete milovat více než ty ostatní a který vám mnohdy zachrání reputaci.

Třináct holí se dá rozčlenit na:

Dřeva neboli wůds (piš woods), což nemá s Tajrem Vůdsem (piš Tiger Woods) nic společného, je to jen shoda jmen. Tyto nejdelší hole ve vašem begu (piš bag) mají jednak nejdelší šafty (piš shaft) a hlavně bambulovité hlavy. Jsou celkově tři – drajvr (piš driver) neboli dřevo č.1 a pak dvě fervejová (piš fairway) dřeva s čísly 3 a 5.

Dalšími holemi jsou tzv. železa, což je překlad anglického ájrns (piš iron), které jsou na kratších šaftech (piš shaft) a odklon jejich úderové plochy hlavy je čím dál tím více otevřený od svislice. Budete-li počítat dobře, tak jich je sedm.

Jejich sestava čítá postupku neboli rojel flaš (piš royal flush) nebo strejt flaš (piš straight flush), jak chcete, což je termín z pokru (piš poker) a je namístě. Vše v jedné barvě a pěkně postupně. Od trojky po devítku. Čím větší číslo, tím kratší násada či-li šaft (piš shaft).

Mezi ájrns (piš iron) patří ještě dvě hole, které nesou název vedže (piš wedge). Jsou to specifické hole, jednak pitčing vedž (piš pitching wedge) pro ránu na krátkou vzdálenost s vyšší až vysokou trajektorii letu míčku. A send vedž (piš sand wedge), která má trochu jinak tvarovaný spodek hlavy pro údery z pískové překážky neboli send bankru (piš sand bunker). Tyto hole jsou dvě.

No a nakonec hůl naprosto odlišná od všech ostatních – pan patr (piš putter). Hůl, se kterou se obvykle hraje na grýnu (piš green) a dohrává se jí míček do jamky. A ta je jediná.

Či-li suma sumárum - dohromady třináct.

Neberte to jako nešťastné číslo, časem si je určitě doplníte o toho "mazla". A bude mít dušička pokoj, bude jich čtrnáct.

 

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář