GolfCzech.cz | Golfová škola | Golfové vybavení | Jak si vyčistit golfové hole?

25.2.2010

Jak si vyčistit golfové hole?

Níže vám popíšeme, jak správně postupovat aniž byste utratili moře peněz za různé zařízení, či speciální vybavení.

Postačí vám k tomu pár obvyklých věcí z vaší domácnosti. Potřebujete plastový kyblík (tedy pokud hole nechcete čistit v umyvadle, vaně, či nedejbože v záchodu), jemný JAR na nádobí, starý zubní kartáček nebo jiný kartáč s plastovými štětinami a starý ručník na osušení holí.

Do kyblíku nalijte trochu JARu a přidejte trochu teplé vody, abyste vytvořili mýdlovou pěnu. Voda by měla být teplá, ne horká, protože horká voda by mohla uvolnit plastovou objímku na krčku hole. Stačí tolik vody, aby se hlava hole celá potopila pod vodu, ale objímka na krčku zůstala venku.

Vemte kyblík s bublinami raději na zahradu či na balkon, uděláte tak doma méně nepořádku. Ideálně poblíž dalšího zdroje vody, potřebného pro opláchnutí holí - napřiklad u zahradní hadice. Pokud bydlite v bytě, doporučujeme celou proceduru provádět i s kyblíkem ve vaně (ale nezapomeňte na to, že hole jsou dlouhé a místa v koupelně málo! :)

Kyblík dejte na zem a vložte všechna železa dovnitř tak, aby hlavy byly ponořené. Nejlépe tak, aby objímka krčku zůstala venku z vody nad bublinami - viz obrázek.

Nechte pár minut hole odmočit v teplé vodě - pomůže jim to odstranit nejhorší špínu v drážkách hlavy hole. Zároveň JAR pomůže zbavit se maziv a dalších chemikálií, se kterými může hlava hole na hřišti přijít do styku. Po cca 2-3 minutách namáčení vemte každou hůl zvlášť a starým kartáčkem na zuby vyčistěte drážky na hlavě hole. Toto je nejdůležitější krok z celého procesu, abyste se zbavily špíny a pozůstatků hry (včetně barevných otisků míčků) proto mu věnujte dostatečnou pozornost a péči.  

Nezapomeňte též vyčistit patku hole i její zadná část a zbavte ji trávy, špíny a dalších zbytků. Pokud jste hole dlouho nečstili a odstranění špíny z drážek jde ztuha, zkuste nechat hole odmočit trošku déle. Případně použijte tvrdší s tvrdšími plastovými štětinami. Nikdy však nepoužívejte drátěný kartáč!!!

Následně  hole omyjte hadicí (nebo pod kohoutkem s tekoucí vodou), abyste hůl (resp. její hlavu) opláchli. Po opláchnutí zkontrolujte, že všechny bubliny a špína jsou pryč z drážek. Dávejte též pozor, aby se voda nedostala na shaft.

Nakonec použijte starý ručník a vysušte hůl. Pro jistotu osušte i shaft, aby na něm nezůstala vlhkost než ji vrátíte do bagu a též proto, abyste se zbvavili špíny, která tam mohla zůstat.

Upozornění: Nikdy nedávejte do vody "dřeva" (woods) vyrobená z opravdového dřeva, stejně tak je nevhodné takto čistit kovová "dřeva", neboť by se mohl poškodit jejich lesklý lak. U těchto stačí jen krátce a rychle namočit do bublinkové vody, otřit vlhkým hadříkem a poté usušit suchým ručníkem. U klasických dřevěných dřev použijte pouze navlhčený hadřík a okamžitě vysušte. Pokud potřebujete vyčistit na dřevech i drážky, použijte vždy jen kartáček s měkkými plastovými štětinami.

A to je vše :) Nezapomeňte vyčistit hole po každé hře. Pokud to není možné, měli byste tak učinit alespoň 1x měsíčne od začátku sezony a zvlášť prčlivě je umýt po konci sezony.

Tip GolfCzech: Doporučujeme na železa pořídit návleky (například z neoprénu), které ochrání vaše hole před vzájemným otloukáním hlav o sebe při pohybu v bagu na hřišti.


Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit Zvětšit

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář