GolfCzech.cz | Golfová škola | Krátká hra | Chipping - kontrola vzdálenosti

16.4.2008

Chipping - kontrola vzdálenosti

V momentě, kdy získáte zakladní kontrolu nad “chip” úderem, můžete začít využívat  různé hole pro vytváření potřebných úderů.

Tento systém je založen na kvalitě greenů, na které hrajete, mající normální rychlost a tvrdost. Pokud jsou greeny pomalé a měkké nebo rychlé a tvrdé, budete tomu muset přizpůsobit svůj způsob úderu a hry.
 
V zásadě existují dva faktory, se kterými musíte počítat, když se snažíte zahrát “chip” úder. Uvědomte si, jak asi bude míček po dopadu na green reagovat, a jak tedy jeho reakci kontrolovat vlastní technikou úderu.

Základní principy úderu jsou následující:

Umístění a poloha míčku v okolí greenu.

  • špatné umístění v drsném a nerovném terénu, kdy míček sedí dole jakoby pod úrovní okolního terénu, tzv. “sitting down”
  • dobrá poloha na fairwayi zvaná  “tight” neboli “těsná”
  • dobrá poloha v nerovném terénu nazývaná “fluffy” či-li “nadýchaná”, kdy naopak míček sedí na vyvýšeném místě nerovného terénu
  • špatná poloha na fairwayích, kdy míček leží na poškozeném místě, čemuž se říká “jumpers”.

V případě, že je míček umístěn tzv. “sitting down” v nerovném terénu, nelze se k němu dostat holí a provést správný švih díky trávě mezi holí a míčkem. V této situaci je potřeba hrát s holí, mající větší “loft” (úhel) pro úspěšný úder.

Pokud nastala situace zvaná “tight” a k míčku se dostanete úderem holí pod něj s větší jeho následnou rotací. Musíte být opatrní při švihu holí, abyste neudeřili míček v jeho horní části. Nebo použijte méně loftovanou hůl a dotkněte se míče krátce, či-li jakoby nedokončíte prošvih, nebo použíjte hůl s větším “loftem”, ale ruce dejte při založení hole více před míč, než normálně, tak že při prošvihu nejprve trefíte míček a pak teprve zem.

Pokud je míč v poloze nazývané “fluffy”, problémem je, že se musíte dostat holí pod něj. V této situaci je nejlepší ještě více zkrátit držení hole a postavit se k míči tak, aby byl uprostřed vašeho postoje s tím, že trefíte míč větším švihem a ne jen prošvihnutím.

Poslední situací je poloha zvaná „jumper”, která je velice obtížná hratelná. Nejlepším řešením je hrát míč při vyšším zatížení zadní nohy. Vezměte si hůl s větším úhlem (loft), a musíte seknutým úderem směřovat dolů, ale tak, abyste netrefili zem dříve než míček. Míček poletí níže, ale bude mít větší rotaci. Někdy se úder nepovede a míč vyskočí a letí nad zemí díky tzv. „topspinu“. Podívejte se nejprve, zda za holí není něco, o co by vaše hůl mohla při nápřahu zadrhnout. Pečlivě si prostudujte tento prostor.

Analyzování polohy míče je téměř „umění“, takže trénujte svůj odhad pro určení polohy míčku.

“Carry vs. Roll”

Znamená jinými slovy vzdálenost, kterou potřebujete, aby míč dolétl k vámi zvolenému cíli (mezi vámi a jamkou), a vzdálenost, kterou se míček bude následně kutálet, aby se dostal do jamky. Když odhadnete tyto dvě vzdálenosti, dostanete určitý poměr.

Například, potřebuji zahrát tak, že míček poletí 4 metry a tím se dostane na green. Pak potřebuji po jeho dopadu dalších 8 metrů, aby doroloval do jamky. To je poměr 1:2.

Jak již bylo řečeno, je to ale za předpokladu normální rychlosti a tvrdosti greenu.

Systém se jednoduchý:

Pokud je poměr vzdáleností 1:1, hůl, kterou si vyberete pro úder by měla mít“ loft“ 56 až 58 stupňů, což je „sand wedge“ (S nebo SW). Při poměru délek 1:2 si vyberte hůl „železo 9“ (9-iron), při poměru 1:3 pak použijete „železo 7“ (7 iron), a když je poměr 1:4, zahrajte „chip“ „železem 5“ (5 iron).

Zkušenější hráči, kteří hrají často, budou využívat hole s jiným „loftem“.

Např. při poměru vzdáleností 1:0,5 si vyberou hůl s „loftem“ 60-64 stupňů zvanou „lob wedge“ (L nebo LW), pro poměr vzdáleností 1:1,5 pak hůl „pitching wedge“ (PW).

Může to znít komplikovaně, ale pokud se naučíte používat správně tyto mechanismy, pochopíte, jak je to jednoduché, a získáte důvěru hrát tyto údery úspěšně a účelně.

Hodně štěstí a dobrý „chipping“!
 

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Krátká hra

Hodnocení: 3,2/5
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička


Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář