GolfCzech.cz | Golfová škola | Krátká hra | Chipping - základní principy

12.4.2008

Chipping - základní principy

Dá se říct, že úder zvaný “chip” je jedním z nejjednodušších v golfu, přesto je mnoho hráčů, kteří s ním bojují. “Chip” znamená zlomek, a je to úder, po kterém míček letí na krátkou vzdálenost nízko vzduchem, aby pak delší vzdálenost roloval, užívá se jako “přibližovací úder” k jamce.

Pokud si zapamatujete následující tři zásady, budete si vždy jisti svým úderem:

  1. Nechte golfovou hůl zdvihnout míček do vzduchu, nepomáhejte míčku nahoru pohybem zápěstí
  2. Zrychlete úder při úderu do míčku
  3. Cílem je přiblížit míček o jeden až dva metry na green a ponechat míček rolovat směrem k jamce

Postavení

Postavte se k míčku blíž než při normálním švihu a nohy držte u sebe s tím, že míček budete mít blíže k zadní noze od cíle.

Ramena a boky by měly být mírně otevřené, ruce před sebou připravené k úderu do míčku.

Ujistěte se, že líc hole je kolmo ve směru k cíli.

Váha vašeho těla by měla být přenesena více na přední nohu, která je blíže k cíli.

Hůl uchopte níže než při plném švihu, tím získáte větší kontrolu nad úderem. Pomůže vám to ke kratšímu švihu, aniž by došlo ke zpomalení.

Technika

Založte hůl za míček a s větším využítím paží a ramen pohybem vzad prověďte nápřah. Zkušenější hráči využívají i zápěstí při nápřahu, ale zakladní pravidlo je minimalizovat tento pohyb zápěstím. Postoj je stabilní, nohy se dostanou mírně do pohybu až v momentě prošvihnutí po úderu do míčku.

Vzdálenost, na kterou chcete odehrát míček, zavisí na délce nápřahu a úhlu, který svírá líc hole se svislou rovinou, tzv. “loft” hole.

Rychlost švihu při úderu do míčku s rovným pevným zadním zápěstím a sníženým postojem lehce se otáčejícího těla směrem k jamce, jsou klíčové a důležité dvě charakteristiky prošvihnutí. Snížený postoj a pohyb těla je velice důležitý pro nepřehrání nebo nedohrání míčku k požadovanému cíli.

Soustřeďte se očima na míček a neotáčejte hlavu za míčkem po úderu.

Větší úhel hole, tzv. “loft”, kterou použijete a delší nápřah jsou dvě základní podmínky, které vám pomohou využít zpětné rotace míčku zvané “backspin”. Rychlost greenu a jeho tvrdost mají ale také vliv na reakci míčku poté, co dopadne na green.

Hodnocení lekce:
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička 0,0/5

Uložte si do záložek na:

Pošli tuto stránku kamarádovi e-mailem! Google Linkuj jagg.cz asdf.sk Digg del.icio.us Ma.gnolia NewsVine Reddit SphereIt StumbleUpon Technorati co.mments Pownce Furl.net Yahoo Microsoft Live Favourites

Krátká hra

Hodnocení: 3,2/5
HvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdičkaHvězdička


Komentáře

Žádný komentář není dosud k dispozici, můžete být první, kdo tak učiní.

Přidat komentář